بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدّها شیء الی یوم القیامه

خبر ارتحال فقيه بزرگوار حضرت آيت الله آقاي حاج سيد تقى طباطبائى قمى قدس سره موجب تأثر و تأسف فراوان گرديد.

آن عالم برجسته عمر شريف خود را در إعلاى كلمه الله و ترويج معارف حقه اهل بيت عليهم السلام سپرى نمود.
اينجانب اين ضايعه مؤلمة را به حضرت بقية الله الأعظم و حوزه هاى علميه و بيت معظم طباطبائى قمى خصوصاً آقازادگان محترم تسليت عرض نموده و اميدوارم خداوند متعال ايشان را با اجداد طاهرين شان محشور بفرمايد.

سيد رضى شيرازى  عفی عنه

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی یکصد و پنجاه‌ و ششمین مراسم از بزرگداشت‌های خود را به حکیم دانا، مدرّس توانا و امام جماعت مسجد شفا حضرت آیت الله سیّدرضی شیرازی (دامت ایام برکاته الشریفه) اختصاص داده تا شاگردان و ارادتمندان با ذکر محامد و مناقب آن فقیه و حکیم عالیقدر آشنا گردند. این مراسم روز چهارشنبه 28 مهرماه 1395، از ساعت 18:30 الی 20:30 در تالار اجتماعات شهید مطهری انجمن واقع در خیابان ولی‌عصر(عج)، پل امیر بهادر، خیابان سرلشکر علی‌اکبر بشیری، شماره 71 با حضور چهره های برجسته دینی و علمی کشور و شاگردان و علاقمندان این حکیم فرزانه در محل انجمن مفاخر برگزار گردید.

در طی این محفل دوستانه آقایان دکتر مهدی محقق، آیت الله مصطفی محقق داماد، آیت الله طبرستانی، حجت الاسلام مهدوی راد و دکتر صدوقی سها در باب ابعاد علمی فرهنگی و معنوی معظم له سخن گفتند. همچنین پیام تصویری آیت الله سبحانی به نظر حضار رسید.


جهت مطالعه بیشتر و مشاهده گزیده تصاویر به این صفحه مراجعه فرمایید.


برخی از لینک های مرتبط:

اطلاعیه مراسم در پایگاه اطلاع رسانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

شرح مراسم در پایگاه اطلاع رسانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

روزنامه اطلاعات

بولتن نیوز

خبرگزاری تسنیم

نگاه ناب اثری ارزشمند از آیت الله سید رضی شیرازی می باشد. نگاه ناب حاوی یک دوره معارف حقه به شیوه ای بدیع و استدلالی عرضه شده و ده ها نکته دقیق علمی و فلسفی با قلمی شیوا تبین شده است. ایشان در مقدمه این اثر هدف نگارش را اینگونه توضیح میدهند : “بنیان عمل عقیده است. آدم نخست معتقد می شود و سپس به عمل می پردازد. آن گاه که شالوده عقیده در جامعه ای متزلزل میشود، سیمای عمل در آن جامعه رنگ تباهی و فساد به خود میگیرد. هر گونه اصلاحی باید از اصلاح عقیده آغاز شود.

عمری را بر اساس این فکر سپری کرده ام و از خداوند توفیق خواسته ام تا بتوانم در این راه مقدس گامی صادقانه بردارم. سر و کارم با جوانان بوده است؛ آنانی که در اقیانوس امواج تبلیغاتی جهان امروز سردرگم گشته اند و به عنوان دستگیره ای محکم هستند و اعتقادی صحیح را میجویند. این کتاب کمک شایانی به صاحبان اندیشه میکند تا آنان بنیان ارزشمندی برای اصول عقایدشان ایجاد نمایند. از آنجا که اعتقاد به خداوند اساس و محور همه اصول اعتقادی است و سایر اصول )عدل، نبوت، امامت و معاد( هر کدام به گونه ای به این اصل بر میگردد. کتاب را مشتمل بر سه بخش قرار دادم. بخش اول خداشناسی. به همین مناسبت مبحث عدل را در پی بحث ایبات صانع آمده است. بخش دوم فرمان خدا. به همین مناسبت بحث نبوت به بحث امامت می انجامد. بخش سوم پاداش و کیفر فرمانبری و نافرمانی. بحث معاد و روز رستاخیز در این بخش مطرح می شود. از خداوند میخواهم توفیق تبیین و تکمیل این مباحث را به این بنده و توفیق نطالعه و بهره مندی از آنرا به خوانندگان گرامی اعطا فرماید.” این اثر که در گذشته با نام طرح و نقد اندیشه ها در مبانی اعتقادی به انتشار رسیده است، کتابیست که ایشان به منظور تقویت مبانی نسل جوان و حل گره های فکری آنان در سال ۰۵۳۱ تالیف نمودند. ویرایش جدید آن همراه با تغییرات و به روزرسانی گسترده زیر نظر مولف و با همت حجه الاسلام سید حسین شیرازی در زمستان ۰۵۳۱ شمسی توسط انتشارات بوستان کتاب به طبع رسید.


جهت دانلود فهرست مطالب و درآمد و پيشگفتار کتاب به صفحه تالیفات مراجعه فرمایید.

به مناسب عید سعید غدیر خم عید امامت و ولایت، مسابقه ارمغان غدیر توسط کانون فرهنگی مسجد شفا برگزار می گردد.

 

لطفا پاسخنامه های خود را حداکثر تا تاریخ 94/07/07 به دفتر مسجد شفا تحویل نمایید.

ان شاء الله به 5 نفر از برگزیدگان در شب عید غدیر توسط حضرت آیت الله شیرازی در مسجد شفا جوایز نفیسی اهدا می شود.

متن مسابقه غدیر 94

سوالات تستی غدیر 94

حوزه : با تشکراز حضرت عالی که قبول زحمت فرمودید و مصاحبه بامجله ما را پذیرفتید لطفا شمه ای از زندگی علمی و تحصیلی خود را بیان بفرمایید.

استاد: بنده سیدرضی شیرازی فرزند آقا میرزا محمدحسین شیرازی هستم .ایشان هم فرزند مرحوم میرزا علی آقای شیرازی فرزند میرزای بزرگ هستند.

میرزای شیرازی دارای دو پسر بوده است . یکی آقا میرزا محمد که در زمان خود میرزا فوت می کند واز علماء و مدرسین بوده است و دیگری آقا میرزا علی آقا که جد ماست واز مراجع بزرگ نجف واز شاگردان پدر بزرگوارش و مرحوم میرزا و میرزا محمدتقی شیرازی بوده است .

آیات بزرگی مانند: آقا سید عبدالهادی شیرازی آقا میرزا مهدی شیرازی آقای میلانی آقای اردوبادی و آقای خوئی از شاگردان مرحوم آقا میرزا علی آقا بودند.

جلسات درس ایشان ر در نجف اشرف به یاد دارم . آن بزرگوار در سال 1355 هجری قمری به رحمت خدا پیوست . در همان سال آیه الله نائینی و آیه الله حائری نیز با فاصله کمی مرحوم شدند.

در سال 1345 هجری قمری در نجف اشرف متولد شدم و در همان جا تحصیلات خود را شروع کردم . تا قریب سی سالگی در نجف بودم و به فراگیری مقدمات و سطوح و خارج موفق بودم .

از آیات بزرگی همچون : پدرم مرحوم آیه الله العظمی شیخ کاظم شیرازی جدامیم قدس سره استفاده کردم . معمولا درایام تابستان و غیر آن به واسطه ضعف مزاج و گرمای شدید نجف به تهران می آمدم وازاساتیدی چون : مرحوم آقای شعرانی آقای عماد رشتی و آقای آشتیانی استفاده درسی داشتم .

این وضع ادامه داشت تااین که در تهران مستقر شدم واز مرحوم آیه الله آقا شیخ محمدتقی آملی قدس سره تقاضای درسی نمودم . تمایل آن مرحوم به تدریس فقه بود. پس از شور و مذاکره قرار براین شد که ایشان خارج عروه الوثقی را شروع فرمایند.این شرحی که بر عروه از ایشان به جای مانده درسهایی است که برای حقیر و جمعی داشته اند. قریب هفت سال در درس خارج آن فقید سعید صبحها شرکت داشتم .

کتب معقولی ربه ترتیب : شرح منظومه واشارات واسفار ر خدمت آیات عظام آقا میرزا مهدی قمشه ای الهی آقا میرزاابوالحسن شعرانی و آقاسیدابوالحسن قزوینی رفیعی قدس الله اسرارهم فرا گرفتم .

خدمت مرحوم آقای شعرانی قدس سره هیئت و شفا نیز خوانده ام .

در محضر آیه اللعه قزوینی واستاد بزرگوار فاضل تونی طاب ثراهم شرح فصوص را خوانده ام .

ضمناستاد بزرگوار مرحوم قزوینی چندین سال که اسفار می فرمودند درس خارج فقه : مکاسب اجاره طهارت نیز تدریس می فرمودند. بنده دراین دروس هم توفیق شرکت داشته ام .

آن مرحوم اجازه اجتهادی هم به من مرحمت فرموده اند.البته این اجازه را درایامی دادند که حقیر در قزوین جهت استفاده از محضرشان توقف کرده بودم .

ضمن در دروس اسفار مرحوم آیه الله میرزااحمد آشتیانی هم توفیق شرکت داشته ام .

حوزه :از فعالیتهای اجتماعی و علمی خود سخن بگویید ...

ادامه مصاحبه را در پايگاه اطلاع رساني حوزه مطالعه فرماييد.

مسابقه بزرگ منتظران مهدی

کانون فرهنگی مسجد شفا افتخار دارد که بمناسبت فرا رسیدن زاد روز میلاد خجسته قطب عالم امکان، ولی دوران، امام زمان، فرزند رسول و منتقم زهرای بتول، عدالت گستر پهنه گیتی و پاک کننده زمین از هر پلیدی، مصلح کل و امید رسل، حامل ذوالفقار علی و مولی کل ولی، حضرت حجه بن الحسن العسکری ارواحنا لتراب مقدمه الفداء و عجل الله تعالی فرجه الشریف، یازدهمین دوره مسابقه خود را با عنوان (منتظران مهدی) برگزار نماید. متنی که مقابل شما گرامیان و محبان مولا صاحب الزمان قرار دارد حاوی هشتاد پرسش و پاسخ است که بصورت خلاصه و چکیده دهها جلد کتاب در اختیار شما قرار گرفته است. شما میتوانید پس از مطالعه این متن به پرسشهای چهارگزینه که از آن مطرح شده پاسخ دهید و در مسابقه شرکت نمایید.

انشالله در مراسم شب نیمه شعبان که بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد برگزار است، به دستان حضرت آیت الله شیرازی جوایز ارزنده ای به برندگان مسابقه تقدیم می گردد. لازم است همه شرکت کنندگان پاسخنامه خود را حداکثر تا پایان روز دوازدهم شعبان به دفتر مسجد شفا برسانند

 

به مناسبت ایام مبارک ربیع الاول 20 نفر ازطلاب حوزه های علمیه باقر العلوم ، دماوند و قم در محضر حضرت ایت الله شیرازی مفتخر به لباس روحانیت شدند.
 این مراسم صمیمی و روحانی در صبح 17 ربیع مقارن با یالروز ولادت نبی اکرم در بیت معظم له با حضور مردم و طلاب برگزار شد
ایشان خطاب به طلاب ، علم و عمل را مانند دو بال خواندند که وجود هر دوی انها ضروریست تا روحانی به کمک انها هم مرضی درگاه الهی باشد و هم مقبول در نزد عامه مردم باشد.
 امروزه با توجه به بالا رفتن سطح آگاهی و اطلاعات مردم وآشنایی آنها با علوم جدید ،ضرورت یادگیری و تسلط بر علوم فلسفی و کلامی برعلما و حوزویان روزافزون شده است و طلاب را به یادگیری فلسفه در کنار علوم حوزوی توصیه نمودند.
سپس با اشاره به این سخن که عمامه تاج ملائکه است و هنگامی که مردم آن را کنار نهند خوار خواهند شد به اهمیت و احترام لباس روحانیت و ضرورت حفظ شان و جایگاه آن پرداختند.
همچنین روز گذشته مراسم مشابهی نيز در جمع طلاب حوزه ی امیرامومنین تهران با حضور معظم له برگزار شده بود.

جزئیات برنامه‌های مذهبی مسجد شفا در سوگ حضرت اباعبداللهؑ، امام حسن مجتبیؑ و حضرت رسول اکرمؐ پس از اقامۀ نماز مغرب و عشاء

 

 

ماه محرم

ماه صفر

دهۀ اول

حجة الاسلام و المسلمین،
آقای حاج شیخ علی تهرانی

مداح اهل‌البیتؑ،
حاج روح الله بازوبند

دهۀ دوم

حجة الاسلام و المسلمین،
آقای حاج سید محمدحسین آیت الله زاده شیرازی

حجة الاسلام و المسلمین،
آقای حاج حسن طاهری

دهۀ سوم

حجة الاسلام و المسلمین،
آقای حاج سید علی هاشمی تهرانی

حجة الاسلام و المسلمین،
آقای حاج سید عبدالله موسویان

 


برنامۀ مراسم عزاداری مناسبت‌های آتی در سوگ سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبداللهؑ، حضرت امام حسن مجتبیؑ، حضرت رسول اکرمؐ و حضرت علی بن موسی الرضاؑ

 

تاریخ مناسبت مداحی
ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۰:۴۵
سخنرانی
ساعت ۱۰:۴۵ تا ۱۱:۳۰
مداحی
ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۱:۴۵
۱۴؍۹؍۱۳۹۰ تاسوعای حسینی حاج سید محسن هاشمی حجة الاسلام
حاج آقا زنوزی
حاج احمد چینی
۱۵؍۹؍۱۳۹۰ عاشورای حسینی حاج مهدی کبیری حجة الاسلام
حاج آقا قنبرپور
حاج سید محسن هاشمی
۲۴؍۱۰؍۱۳۹۰ اربعین حسینی حاج مهدی کبیری حجة الاسلام
حاج آقا زنوزی
حاج احمد چینی
۲؍۱۱؍۱۳۹۰ رحلت حضرت رسول اکرمؐ
و شهادت امام حسن مجتبیؑ
حاج رجب عظیمی حجة الاسلام
حاج آقا قنبرپور
حاج علی خادم‌علی
۳؍۱۱؍۱۳۹۰ شهادت امام رضاؑ حاج رجب عظیمی حجة الاسلام
حاج آقا غلامی
حاج علی خادم‌علی

بدين وسيله به اطلاع کليه علاقمندان مي رساند، جلد دوم کتاب "زلال حکمت" منتشر شده و قابل تهيه مي باشد

به منظور دانلود فهرست مطالب کتاب به اين صفحه مراجعه نماييد

مسابقه کتابخواني از کتاب  زلال حکمت

در ايام پر فيض و برکت ماه مبارک رمضان، ماه ضيافت الهي، مسابقه کتابخواني از کتاب "زلال حکمت" برگزار شد.

ضمنا لازم به ذکر است جوايز نفيس اين مسابقه در روز عيد سعيد فطر در مسجد شفا توسط حضرت آيت الله شيرازي (دام ظله) به برگزيدگان تقديم شد.

 

دريافت پرسشنامه ي اول مسابقه

دريافت پرسشنامه ي دوم مسابقه

دريافت فرم پاسخنامه

 


 

مسابقه کتابخواني از کتاب  نگين آفرينش

در آستانه ميلاد باسعادت منجي عالم بشريت، حضرت ولي عصر (ارواحنا له الفداء)، مسابقه کتابخواني از کتاب "نگين آفريش" برگزار شد.

ضمنا لازم به ذکر است جوايز نفيس اين مسابقه در شب نيمه شعبان در مسجد شفا توسط حضرت آيت الله شيرازي (دام ظله) به برگزيدگان تقديم شد.

negin e afarinesh

دريافت پرسشنامه ي مسابقه

دريافت فرم پاسخنامه

Official site of Ayatollah Sayyed Razi Shirazi, پايگاه اطلاع رساني حضرت آيت الله سيد رضي شيرازي, آيت الله سيد رضي شيرازي, Ayatollah Sayyed Razi Shirazi, اشارات ,شرح منظومه ,الاسفار ,فلسفه, فقه شيعه,دين اسلام, مسجد شفا, استاد حوزه, دانشمند, فيلسوف ,فقيه, روحاني, Philosopher ,Shefa Mosque, پايگاه اطلاع رساني حضرت آيت الله سيد رضي شيرازي, آيت الله سيد رضي شيرازي, سيد رضي شيرازي, رضي شيرازي, ميرزاي شيرازي, آيت الله رضي شيرازي, آيت الله شيرازي
استاد بزرگوار، فقيه و حكيم متأله آيت‌الله سيدرضي شيرازي در سال 1307 شمسي در محله «العماره» نجف اشرف در خانوده علم و تقوا ديده به جهان گشود. آيت‌الله سيدرضي شيرازي از طرف پدري منسوب به ميرزاي شيرازي بزرگ و از طرف مادري به فقيه اهل بيت (ع) مرحوم آيت‌الله العظمي، آقا شيخ محمدكاظم شيرازي منسوب است. زيرا مادر ايشان دختر آقا شيخ محمدكاظم شيرازي است. تحصيلات عمده معظم له در همان نجف اشرف بود و نزد استادان بزرگي چون آيت‌الله العظمي آقا شيخ محمدكاظم شيرازي به فراگيري فقه و اصول پرداخت. وي علوم عقلي را در تهران و قزوين نزد اساتيد حكمت و عرفان به فراگيري مشغول شد. از استادان معظم له در حكمت و عرفان مي‌توان به آيت‌الله سيدابوالحسن رفيعي قزويني، ميرزا احمد آشتياني، ميرزا ابوالحسن شعراني، محمدعلي حكيم شيرازي، آيت‌الله مهدي الهي قمشه‌اي و شيخ محمدحسين فاضل توني اشاره نمود.